Tibetská masáž

Tibetská masáž neboli Ku Nye 

Tradice Ku Nye sahá do pradávných časů, kdy lidé chtěli léčit různé druhy nemocí, a tak začali zkoumat a zkoušet jednotlivé druhy léčby: masáž, bodovou masáž, tlakové techniky, horké a studené obklady atd. Při pozorném sledování přírody objevili léčivý potenciál bylin, kůry, minerálů a dalších materiálů. Postupně se naučili, jak léčit nemoci za pomoci vlastních rukou, másla, olejů, bylin či kamenů. Ku Nye i tibetská medicína se dále inspirovaly všeobecným povědomím o proudění energií v těle a vnějším prostředí. Ku Nye náleží k jednomu ze čtyř hlavních terapeutických přístupů, kterými jsou:

dieta, chování, léky, vnější terapie, jako masáže, moxování, aplikace obkladů, kamenů, a balneoterapie. Jedna Ku Nye kúra zahrnuje tři samostatné fáze: ku neboli aplikaci oleje, do kterého se přidávají rozmanité léčivé byliny a koření podle různých druhů nemocí; nye neboli samotnou masážní techniku, jako je tření, poklepávání, hlazení, natahování svalů, šlach, meridiánů a otáčení a tlaková masáž různých bodů; chi neboli očištění olejů za použití hrachové

nebo ječmenné mouky, které slouží k prevenci vzniku možné nerovnováhy energií. Tibetská masáž také zahrnuje další terapeutické metody k vyvážení energie čaker a proudění lha – velmi jemné energie, která cirkuluje v těle podle lunárního kalendáře. Kromě masáže existují v tibetské medicíně další vnější terapie, jako je baňkování, moxování, balneoterapie, technika zlaté jehly, poklepávání hůlkou, použití lastur, nahřívání teplými obklady a pouštění žilou. Ku Nye může napomoci k prevenci mnoha nemocí, vyrovnávat energie pěti elementů a přispět ke zpomalení procesu stárnutí.