Zdravotní přínosy infrasauny

Účinky saunování na lidské zdraví byly již mnohokrát vědecky potvrzeny. U infrasauny se dá říci, že tyto vlastnosti klasické sauny ještě prohlubuje a to doslova. Infračervené paprsky totiž dokáží prohřát tkáně až několik centimetrů pod povrch pokožky. Svaly se tak lépe uvolní, pokožka bude prokrvená, pevnější a zbaví se nečistot. Díky tomu má saunování skvělý vliv také na čištění ucpaných pórů a léčbu akné i jiných kožních problémů, včetně suchého ekzému, kopřivky nebo lupénky. Aktivace kůže pomocí tepla urychluje i hojení kožních ran, odřenin či podobného poškození. A teplo také usmrcuje bakterie a viry a stimuluje imunitní systém, což je teď před zimou velmi důležité. Pocením ze sebe vyloučíme spoustu škodlivin, saunování je tedy i dobrou detoxikací těla. Uvolněné a prohřáté svaly se lépe regenerují, a tak se díky infrasauně zbavíte  bolestí pohybového aparátu. A nemalou předností je i její vliv na mentální zdraví, zlepšení nálady a vůbec vlití optimismu do žil. Kombinace toho všeho je skvělým lékem na zvýšení dlouhověkosti.

 

V čem je infrazáření výhodné?

Přenáší teplo do celého organismu. Svaly a klouby se prohřejí, záda a končetiny budou méně zatuhlé a současně toto teplo napomáhá při léčbě kožních potíží. Sauny a parní lázně byly po staletí používány k detoxikaci organismu. V posledních letech byla extenzivně studována terapie hypertermií (pocením) a několik výzkumů je popsáno ve vědecké literatuře. Během těchto výzkumů bylo zjištěno, že infrasauny snižují obsah toxických látek v těle. Při správně provozované hypertermní terapii dochází k vylučování těžkých toxických kovů, včetně rtuti, pesticidů a dalších. Teplo způsobuje vylučování toxinů z buněk. Toxické molekuly se pak přechodně uschovají do lymfy. Protože pot je produkován z lymfy, toxiny se touto cestou dostanou ven z těla. Tento způsob vylučování toxinů nezatěžuje játra a ledviny. Z tohoto důvodu dochází k ulehčení jejich funkce a toxiny jsou schopny opustit tělo i při poruše jejich funkce. Toto může být pomoc pro chronicky nemocné pacienty, kteří jsou už tak pod velkým toxickým stresem.

 

6 nejdůležitějších účinků infrasauny:

1. Detoxikace

Pocení je tím nejpřirozenějším způsobem, jak se tělo zbavuje toxinů. Díky infrasauně to jde navíc jednoduše a rychle. Tím jak se do těla dostává v silně industrializované společnosti více toxinů z jídla a ovzduší, stává se infrasauna stále více užitečným pomocníkem.

2. Relaxace

Mezi další vítané účinky infrasauny patří příjemný pocit klidu. Díky teplu se svaly a pokožka postupně uvolňují a člověk se cítí skvěle. Prohřátí oganismu je navíc spojené s pocitem bezpečí, klidu a pohody, podobně jako když se zachumláte do peřiny. Infrasauna má také příznivý vliv na hladinu kortizolu, tzv. stresového hormonu, který se díky infračervené sauně dostává do rovnováhy.

3. Úleva od bolesti

Infračervená sauna také tiší bolesti kloubů a svalů, a to díky prohřátí organismu a zvýšené cirkulaci krve. Do jisté míry tak v tomto infrasauna supluje masáž, u které jde také o zahřátí svalů.

4. Pomoc při hubnutí

Často se chybně uvádí, že účinek sauny na hubnutí je nulový, protože vypocenou vodu po saunování opět doplníme. To je sice pravda, nesmíme ale zapomínat na to, že při saunování se zvyšuje srdeční tep, další energie je také vynaložena na ochlazení vnitřních orgánů. Podle článku v prestižním časopise Americké lékařské asociace člověk během 30 minut spálí až 600 kalorií. Proti klasické sauně není sice zvýšení srdečního tepu tak výrazné, přesto to ale vašemu spalování pomáhá. Je však nutné dodat, že sama o sobě vám žádná sebelepší sauna štíhlé tělo neudělá, k tomu je potřeba si především kontrolovat kalorický příjem.

5. Prevence a léčba zánětů

Díky zrychlenému oběhu krve, která obsahuje řadu léčivých látek, a zvýšené teplotě těla, je možné předejít mnohým zánětům.

6. Pročištění pokožky

Vylučovány jsou toxiny i přímo z pokožky – díky tomu je kůže jemnější, s krásně zdravým vzhledem.